Blog

Na czym polega szlifowanie betonu?

Szlifowanie betonu ma na celu usunięcie zabrudzeń ze smaru, oleju oraz innych osadów. W efekcie szlifowania uzyskuje się idealnie gładką powierzchnię, doskonałą do prowadzenia dalszych prac wykończeniowych.

Jakie są etapy szlifowania betonu?

Szlifowanie betonu dzieli się na trzy etapy.

Pierwszy to zdarcie starych, brudnych warstw betonu, aż do odsłonięcia jego struktury. W tym czasie następuje usunięcie nierówności, wyrównanie szczelin i niwelacja odstających fragmentów posadzki.

Do tej czynności wykorzystuje się szlifierki z odpowiednim materiałem ściernym:

  • diamentem,
  • węglikiem krzemu.

Następnie stosuje się odpowiedni środek impregnujący, wiążący materiał. Pod wpływem zachodzących zmian chemicznych, zwiększa się twardość powierzchni.

Końcowy etap prac to wygładzenie i wypolerowanie betonu.

Szlifowanie betonu: ręczne czy maszynowe?

W przypadku dużych powierzchni przemysłowych najlepsze będzie szlifowanie maszynowe, oferowane przez naszą firmę. W halach i magazynach stosuje się urządzenia wielotarczowe.

Zdarzyć się jednak może, że renowacji będzie wymagała posadzka betonowa w piwnicy lub w garażu. Użyjmy wówczas szlifierek jednotarczowych głowicowych.

Szlifować beton na mokro czy na sucho?

Beton można także szlifować na sucho lub na mokro.

Szlifowanie betonu na mokro jest bardziej wydajne; maszyna wolniej się zużywa, a miejsce pracy nie wymaga częstego sprzątania.

Podczas szlifowania do zdarcia najbardziej opornych zabrudzeń, warto użyć narzędzi diamentowych do obróbki zgrubnej, a dopiero potem stosować materiał szlifierski o drobnym ziarnie.

Szlifowanie jest czynnością ze wszech miar korzystną. Tak przygotowana powierzchnia ogranicza wibracje wózków widłowych i ułatwia wyładowania elektrostatyczne urządzeń elektronicznych. Co więcej, dzięki szlifowaniu na betonie nie będzie widać śladów ciężkich opon, a powierzchnia stanie się łatwiejsza do utrzymania w czystości. Cechować się będzie właściwościami antypoślizgowymi i większą przepuszczalnością wody.

Szlifowanie pomoże odzyskać posadzce dawny blask.