Blog

W jakim celu szlifuje się beton?

Beton powinien być w odpowiednim stanie. Aspekt ten nie dotyczy wytrzymałości komponentu, ale jego powierzchni. W tym celu należy przeprowadzać czynność polegającą na szlifowaniu i polerowaniu struktury. To sprawia, że skutecznie ogranicza się niebezpieczeństwo pęknięć. Co więcej, beton uzyskuje wówczas większe walory jakościowe. Dlaczego jeszcze szlifuje się beton?

Dlaczego szlifowanie betonu jest taką istotną sprawą?

Szlifowanie betonu pozwala na utrzymanie struktury w odpowiednim stanie. Jest to zabieg, który skutecznie ogranicza nierównomierne wysychanie.

Zasadnicze znaczenie ma jednak pozbycie się wszelkich nierówności, przed zupełnym stwardnieniem produktu. Co więcej, powierzchnie stają się także łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto, szlifowanie pozwala na pozbycie się luźnych części podłoża. Dzięki temu skutecznie otwiera się w posadzce pory, które sprawiają, że struktura ma zdecydowanie lepszą przyczepność. Beton zyskuje również dużą odporność na ścieranie.

Jakie wyróżnia się metody szlifowania betonu?

Najbardziej znaną metodą polegającą na szlifowaniu betonu jest polerowanie diamentowe. Zastosowanie tego procederu sprawia, że można uzyskać niezwykle precyzyjne rezultaty. Dzięki temu można polerować nie tylko powierzchnie poziome, ale także struktury złożone. Specjalne maszyny umożliwiają obróbkę lokalizacji, które są trudno dostępne.

Na początku postępowania konieczne jest zdarcie betonu. Działanie musi być przeprowadzane tak długo, aż uda się odsłonić jego strukturę. W dalszej kolejności trzeba związać element z wykorzystaniem specjalnego środka do impregnacji. Przyczynia się to do modyfikacji chemicznych. Na końcu przeprowadza się wygładzenie i wypolerowanie elementu.