Blog

Na czym polega cięcie betonu

Beton to materiał wyjątkowo wytrzymały na nacisk i rozciąganie, dlatego znalazł szerokie zastosowanie jako materiał budowlany. Wystarczy, że rozejrzymy się wokoło, a elementy betonowe dostrzeżemy wszędzie. Stropy, ściany, chodniki, podjazdy czy mury wpisują się w naszą przestrzeń. Z tego powodu konieczne było opracowanie wydajnych metod obróbki betonu. Obecnie beton można ciąć, nawiercać i przekształcać w praktycznie dowolny sposób dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi do tego przeznaczonych.

Czym tniemy beton?

Żeby przeciąć beton należy wykorzystać materiał twardszy niż on. W przyrodzie nie mamy zbyt wiele takich substancji, ale jedną z nich jest diament, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niezwykłej wytrzymałości diamentu jest on stosowany w produkcji diamentowych ostrzy wykorzystywanych w piłach i liniach do cięcia betonu. Drobinki diamentu cieniutką warstwą pokrywają ostrze piły, nadając my nieporównywalną do niczego innego wytrzymałość i twardość.

Obróbka betonu z wykorzystaniem piły diamentowej jest niezwykle precyzyjna. Dzięki niej można ciąć beton w trudno dostępnych miejscach prowadzić rozbiórkę czy wydobywać z betonu pożądany kształt. Piły jako narzędzia mniejsze bardziej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych lub w miejscach, gdzie betonu do cięcia nie jest wiele. W przypadku prac budowlanych w większej skali stosuje się liny diamentowe o różnej średnicy, które napędzane mechanicznie szybko i precyzyjnie tną duże bryły betonu na kawałki. Cięcie betonu to zadanie, przy której powstają duże ilości pyłu, dlatego praca piły osłaniane jest strumieniem wody, albo do piły montowana jest specjalna pompa, która na bieżąco wyłapuje produkowany pył.

Cięcie betonu jest pracą o podwyższonym ryzyku, gdzie szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo, dlatego powinny się nią zajmować tylko wyspecjalizowani pracownicy, którzy mają obycie z trudnym w obsłudze specjalistycznym sprzętem. Firma Hitobud oferuje profesjonalne usługi cięcia i obróbki betonu w Krakowie i okolicach w konkurencyjnych cenach.