Blog

Na czym polega cięcie asfaltu?

Asfalt to materiał pochodzenia naturalnego lub otrzymywany jako produkt uboczny rafinacji ropy naftowej. Dzięki swoim właściwościom, a więc twardości i plastyczności wykorzystuje się go najczęściej do budowy dróg. Asfalt po zmieszaniu z kruszywem nabiera dużej trwałości i odporności na uszkodzenia. Wszystko to, by pojazdy mogły bezpiecznie i wygodnie poruszać się i pokonywać spore odległości korzystając z równej nawierzchni.

W każdym razie to, co jest największą zaletą asfaltu stanowi w pewnym sensie też jego wadę, ponieważ drogi asfaltowe ze względu na dużą wytrzymałość nie tak łatwo modernizować. Do cięcia asfaltu niezbędna jest obróbka diamentowa z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, wśród którego możemy wymienić:

  • Piły diamentowe ręczne, ścienne i jezdne
  • Liny diamentowe

Cięcie asfaltu techniką diamentową

Piły diamentowe do cięcia asfaltu cechują się wielkimi gabarytami. Tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności, prace wykonuje się przy pomocy urządzeń spalinowych. Dzięki dużej precyzji działania piły diamentowe, potrafią precyzyjnie ciąć asfalt, w sytuacji, gdy wymieniana jest nawierzchnia bitumiczna. Cięcie nawierzchni asfaltowej odbywa się najczęściej z wykorzystaniem maszyn spalinowych, które samodzielnie się poruszając, zrywają niepożądaną nawierzchnię, ostrzami skierowanymi do podłoża. Praca z ich wykorzystaniem jest bezpieczniejsza niż w przypadku korzystania z pił ręcznych, ponieważ proces cięcia asfaltu jest pod stałą kontrolą, a ostrza chronione są przez osłony instalowane w urządzeniach, w których się znajdują. Bez względu na to cięcie asfalty czy betonu jest obarczone niebezpieczeństwem, dlatego pracami tego typu mogą zajmować się tylko osoby wykwalifikowane znające się na obsłudze pił diamentowych. Cięciem i frezowaniem asfaltu w Krakowie i Katowicach zajmują się nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy, dlatego oferujemy dobrą jakość usług i dbamy o precyzyjne wykonywanie zleceń.

Piły diamentowe występują w modelach zarówno stacjonarnych do mocowania w miejscu pracy i cięcia betonu, jak i mobilne napędzane silnikami elektrycznymi i spalinowymi. Ponieważ piły narażone są na duże obciążenia, praca z ich wykorzystaniem odbywa się zazwyczaj pod osłoną wody, która zapobiega nadmiernemu pyleniu oraz chroni ostrze przed przegrzaniem jednocześnie.